19 Eylül 2017 Salı

Özetle Nasıl İyileştim...


            Enine boyuna anlattım bu hastalığı : Nedir, neden olur, belirtileri, yaşattıkları, yaşadıklarım ve nasıl iyileştiğim... Bu yazımda her şeyi toparlamak ve bir şeyler eklemek istedim. Bu hastalık daha doğrusu sendrom stresin bir sonucu olarak vücudun bir şeylerin ters gittiğine dair verdiği tepkidir. Stres sınırınızı aştınız demektir. İyileşmek için de onu ortadan kaldırmak gerek. 
Her ne canınızı sıktıysa, neye takıldıysanız hemen sorunu çözmelisiniz ilk adımınız bu olmalı ki ortada kafayı takacak bir şey olmasın. 

İkinci adım ; sorunu ortadan kaldırdık , sıra onu mutlu edecek şeyler yapmak. Biliyorum ruh haliniz hiç bir şeyden zevk almıyor ve yerinden bile kalkmak istemiyor ama biz rol yapıyoruz ve kendimizi zorluyoruz. Spor yapasın yoksa bile yap, insan içine çıkasın yoksa çık, konuşasın yoksa da konuş yani iç sesin sana ne söylüyorsa tam tersini yap:  Köpeğe kulak asma.

Üçüncü adım; beyni boş bırakmayacaksın. Sürekli bir şeylerle meşgul olmak gerek. Spor yap, kitap oku,film izle yap işte bir şeyler...

Dördüncü adım; korktuğun şeyin üstüne git, diyalog kuramıyorsan bol bol insanlarla diyalog kur, topluluktan çekiniyorsan benim gibi kafe kafe avm avm dolaş insanlarla iç içe ol korkunla yüzleş...

 Beşinci adım; bak burası öenmli hastalığı aklından çıkar ve bunun geçeceğine inan. İnanmak başarmanın yarısıdır. Bilinçaltına ne söylersen ona inanır ve o şekil davranır. Bilinç altı yazımda detaylı bahsettim. Hastalıkla ilgili internetten araştırma yapmayı bırak. Olumsuz şeyler okuyup moralini bozma.

Altıncı adım; tabi en önemlisi kontrollerini aksatma ,ilaçlarını düzenli kullan, gidebiliyorsan iyi bir terapiste git. Beslenmene dikkat et. 


       

                Tüm bu dediklerimi yaptığınız zaman göreceksiniz ki yavaş yavaş belirtiler azalacaktır. Bakın yavaş yavaş diyorum öyle hemen iki günde iki topluma karışarak , iki gün spor yaparak  iyileşmeyi beklerseniz yanılırsınız. Benim iyileşme evremi okudunuz yani okuduğunuzu varsayıyorum, her şey adım adım oldu. İlk bir iki hafta ilaç kullanmama rağmen değişim olmamış ve iyi olmayacağım diye korkuya kapılmıştım. Sakın korkmayın. İlaçların etki etmesi bir kaç haftayı bulabiliyor. Bir kaç haftayı atlattıktan sonra iç sıkıntılarınız, korkularınız azalmaya başlıyor, panik durumunuz geriliyor. Bu iyiye işaret, doğru yoldasınız... Bu arada spor yapıyor, topluma karışıyor, kitaplar okuyor ve beyninizi çalıştırıyor olduğunuzu varsayıyorum. Şunu net bir şekilde belirtmeliyim : Hiç bir şey yapmadan , çaba göstermeden, sürekli ben iyi olacak mıyım aman da yabancılaştım diyerek oturduğunuz yerden iyi olmayı bekliyorsanız üzgünüm bu yazıyı hiç okumayın bile...Elinizi biraz taşın altına koymalısınız. Ayrıca ilaç içip, kötü düşünceler içinde boğularak da bir yol katedemezsiniz, her şey inançta, azimde ve sabırda...

          
Siz tedavinizi olup ilaçlarınızı alacaksınız sonra dediklerimi uygulayacaksnız ve gerisini zamana bırakacaksınız. Hiç bir hastalık ömür boyu sürmedi bu da sürmeyecek ki bu hastalık bile değil. Eğer halen harekete geçmediysen kalk ve silkelen. Yapabilirim de ve çık dışarı. En kötüsü ne olabilir ki?...
                                                                                      
          https://www.youtube.com/watch?v=ZDBgsAitSe4  youtube kanalımdan paylasimlarimi izleyebilirsiniz...

1 yorum:

  1. Çok caresizim. Yasadiklarin aynısını yaşıyorum. Yazdigin her cümle benim icin cok onemli. Bende uyanabilir miyim bu rüyadan.

    YanıtlaSil